Turistické informácie

  • Vízum

Faerské ostrovy sú autonómnym regiónom patriacim Dánskemu kráľovstvu, preto aj tu, rovnako ako v celej EÚ, platia pre občanov SR predpisy o voľnom pohybe občanov platné v rámci EÚ. Avšak na vstup do krajiny budete potrebovať pas. No v prípade pracovného pobytu je nutné vybaviť si povolenie na prácu a pobyt.

  • Peniaze

Menou je, rovnako ako v Dánsku, dánska koruna (DKK). Stretnúť sa ale môžete aj faerskou krónou, ktorej hodnota je ale totožná s dánskou korunou. Obe platidlá sú akceptované rovnako, pri odchode z krajiny by ste si však mali všetky faerské koruny zameniť na inú menu, pretože banky mimo Dánska túto menu väčšinou nepoznajú.

faerske ostrovy vlajka

  • Ceny

Pred nákupom si treba uvedomiť, že väčšina tovaru sa na Faerské ostrovy dováža a teda je všetko relatívne drahé. Za typickú Faerskú špecialitu skladajúcu sa zo sušeného jahňacieho mäsa, sušených rýb a veľrybieho tuku zaplatíte okolo 110 DKK. Ceny za ubytovanie sa v rôznych hoteloch líšia len veľmi málo a pohybujú sa od 200 DKK za noc.  (Aktuálny kurz si môžete pozrieť na stránke Národnej banky slovenska.)

  • Zdravie

Žiadne očkovanie pred vycestovaním nie je nutné.

  • Cestovanie

Zlá infraštruktúra Faerských ostrovov, kvôli ktorej sa mnohí obyvatelia sťahovali z menších dediniek do miest, je už len minulosťou. Jednotlivé ostrovy sú prepojené podmorskými kanálmi alebo tunelmi a niekoľkými mostmi. Samozrejmosťou sú aj trajekty pravidelne premávajúce medzi ostrovmi.

  • Bezpečnosť

Kriminalita na Faerských ostrovoch je nízka a pôsobia tu aj takzvaní noční vtáci, čo sú dobrovoľníci hliadkujúci na uliciach.

faerske ostrovy nadherna priroda

  • Reč

Pôvodným a zároveň úradným jazykom je faerčina. Patrí medzi škandinávske jazyky a vznikla zo starej nórčiny. Zaujímavosťou je, že bola síce používaná v školách, kostoloch a na úradoch, no po celých 300 rokov (až do r. 1854) neexistovala jej písaná forma. Ďalším úradným jazykom je dánčina, aj keď sa na školách vyučuje ako cudzí jazyk.

  • Jedlo

Tradičná faerská kuchyňa využíva najmä ryby, jahňacinu a jednu z mála poľnohospodárskych plodín, ktorú tu je možné dopestovať a to zemiaky.

Jedným z tradičných jedál je plnená alka pestrozobá, ktorá tieto ostrovy obýva v hojných počtoch a domáci ju najradšej pripravujú plnenú, podávanú so zemiakmi a lesnými plodmi. Ďalším tradičným pokrmom je Grind og spik, čo je veľrybie mäso a tuk. Často podávané sú aj rôzne druhy sušeného mäsa.

  • Kultúra

Kultúra Faerských ostrovov má korene v starých severských kultúrach. Nakoľko boli Faerské ostrovy dlho izolované od zvyšku sveta, európska kultúra ich veľmi nepoznamenala a zachovali si množstvo zvykov a tradícií zo svojej pôvodnej kultúry.

Tradičné faerské piesne sú väčšinou spievané, bez sprievodu hudobných nástrojov. Len málo piesní sa spieva za sprievodu huslí. Popri speve sa tancuje tzv. reťazový tanec, ktorý sa zachoval len na Faerských ostrovoch. V európskych krajinách bol zakázaný cirkvou, kvôli svojmu pohanskému pôvodu. Tanec sa obvykle tancuje v  kruhu a väčší počet ľudí vytvorí akúsi vlniacu sa reťaz.

Väčšina faerských ľudí je hrdá na svoje národné dedičstvo, ktorým je aj grindadráp, tradičný lov veľrýb, ktorý je mnohými ľuďmi ale aj organizáciami zavrhovaný. Preto ak sa s touto krvavou tradíciou nestotožňujete, nepúšťajte sa do debát na túto citlivú tému.