Turistické atrakcie

Hlavné mesto Tórshavn
Hlavné mesto, tak ako všetky ostatné mestá a miesta na týchto ostrovoch sú prepojené s mytológiou. Tórshavn v preklade znamená Tórov prístav alebo útočisko. Tór bol v severskej mytológii bohom hromu a blesku a jeho kladivo má hlavné mesto dodnes vo svojom znaku. No najzaujímavejšia je asi konkrétne jeho časť Tinganes, ktorá dala základ vzniku tohto mesta. Práve tu sídlil akýsi keltský parlament – ting. Dodnes tu stoja typické domčeky s turfovými, trávou pokrytými, strechami.

V hlavnom meste samozrejme nájdeme aj viacero múzeí, týkajúcich sa histórie faerských ostrovov, na ktorú si tunajší obyvatelia veľmi hrdí. Dva krát do roka sa tu konajú aj hudobné festivaly venované jazzu a tradičnej folkovej hudbe.

Jedna z najstarších fariem na svete Kirkjuboargardur
Jeden z najstarších stále obývaných domov na svete. Jedná sa o farmu, ktorá bola sama o sebe vždy najväčšou farmou na Faerských ostrovoch. Bola postavená v 11. storočí na južnom cípe ostrova Streymoy a slúžila ako biskupské a diecézne sídlo.

Stromy na Faerských ostrovoch nerastú, preto je záhadou, odkiaľ sa tu drevo na stavbu tejto farmy vzalo. Legenda vraví o naplavenom dreve z Nórska, ktoré bolo dokonca zviazané a očíslované, pripravené na stavbu. Drevo na Faerských ostrovoch je veľmi cenným materiálom, preto môžeme v ich histórii nájsť mnoho takýchto „drevených“ legiend.

Najstaršou časťou je takzvaná roykstova, teda fajčiarsky alebo dymový salón, či miestnosť. Ďalšou je loftstovan, teda podkrovná izba, o ktorej sa predpokladá, že bola miestom zrodu najstaršieho dokumentu Faerských ostrovov takzvaného „Sheep Letter“. Napísal ho biskup Erlendur v roku 1298. Jedná sa o štatút o chove oviec na Faerských ostrovoch a dnes slúži ako knižnica. Posledná, najmladšia časť, stórastovan – veľká izba, bola postavená až v roku 1772.

Od roku 1550 tu žije už 17. generácia rodiny Paturssonovcov.

Risin og Kellingin kamenní strážcovia ostrovov
Jendá sa o dva kamenné stĺpy stojace len pár desiatok metrov od severného pobrežia ostrova Eysturoy, neďaleko mesta Eidi. Legenda hovorí, že obri na Islande sa rozhodli, že chcú Faerské ostrovy. Tak vyslali obra a čarodejnicu, respektíve obra a jeho manželku, aby Faerské ostrovy pritiahly.

Došli k najsevero-západnejšej hore, Eidiskollur, okolo ktorej obmotali lano a chceli tak ostrov odtiahnuť. Avšak nedokázali s ostrovom ani hnúť. Legenda vraví, že ak na obra zasvieti slnko, skamenie. A ako sa tak snažili celú noc ostrovy odtiahnuť, nevšimli si vychádzajúce slnko a to v ich v momente premenilo na kameň. Tak tam stoja dodnes, túžobne hľadiac na Island.

Pred chladným morom vás spoľahlivo ochráni neoprénové oblečenie. Vaše najcennejšie ratolesti udrží v teple a suchu neoprén pre deti.

Skansinpevnosť Skansin, Faerské ostrovy Historická pevnosť sa nachádza na kopci, vedľa prístavu nad hlavným mestom Tórshavn. Pevnosť bola postavená v roku 1580 na ochranu pre pirátskymi nájazdmi. Presne o dve storočia bola značne rozšírená, a počas druhej svetovej vojny slúžila ako britská vojenská základňa. Pri prehliadke môžete vidieť mnoho starých zbraní a delá. Bonusom je krásny výhľad na celý Tórshavn, ostrovn Nólsoy a oceán. Nad pevnosťou sa týči maják, ktorý ukazuje lodiam cestu do hlavného mesta.

Grindadráp kontroverzný lov velrýb
Kontroverzná Faerská tradícia nie je vhodná pre všetkých turistov, no rozhodne stojí za zmienku. Mnohými, najmä ochrancami zvierat, zatracovaná, no medzi domácimi po stáročia udržiavaná tradícia.

Každoročne sa koná tento lov veľrýb, pri ktorom je zabitých okolo 1000 hlavne delfínov guľatohlavých a iných druhov delfínov a veľrýb. Tieto lovy sú nekomerčné a organizované jednotlivými spoločenstvami, pričom lovu sa môže zúčastniť každý. Lovci na lodiach najprv vytvoria polkruh, pomocou ktorého zaženú veľryby do zátoky alebo k brehom fjordu. Breh sa musí postupne zvažovať, aby mohli byť veľryby dotlačené úplne k brehu a zabité prakticky z pevniny. Je však protizákonné zabíjať veľryby na miestach kde takéto podmienky nie sú. Vhodné podmienky a teda aj povolenie na lov veľrýb má 17 miest a dedín, medzi inými aj hlavné mesto – Tórshavn.

Takisto vybavenie na lov veľrýb je presne stanovené a obmedzené len na laná, háky a tyče na meranie veľrýb. Kedysi lovci používali na lovenie veľrýb, ktoré sa nedostali až na breh, ostré harpúny, ktorými ich v podstate dobodali, no po obvineniach z týrania zvierat sa začali používať tupé harpúny, pomocou ktorých sa zvieratá vyťahujú za dýchacie otvory na breh. Tieto tupé harpúny sú údajne efektívnejšie a humánnejšie.

Po vytiahnutí veľrýb na breh im lovci prerežú miechu vďaka čomu zomrú, čo môže trvať od niekoľkých sekúnd až do niekoľkých minút.

Počas tohto lovu sa vody Nórskeho mora zafarbia do červena a brehy sa zaplnia mŕtvolami delfínov, rôznych druhov veľrýb a zástupmi prizerajúcich sa, častokrát aj rodín s deťmi. Krvavá tradícia tu pretrváva po stáročia a pravdepodobne aj napriek hlasom ochranárov, po ďalšie stáročia pretrvávať bude.