Tórshavn

Tórshavn je hlavné a zároveň najväčšie mesto Faerských ostrovov, so 14 500 obyvateľmi. Tórshavn leží v južnej časti východného pobrežia ostrova Stremoy a hlavným mestom sa stal vďaka Vikingom, ktorí si práve tu zriadili sídlo pre svoj parlament.

Torshavn hlavné mesto Faerské ostrovy

Starobylý názov tohto mesta v preklade znamená Tórov prístav alebo Tórovo útočisko. Tór bol bohom hromov a bleskov v severskej mytológii a jeho kladivo je dodnes v znaku hlavného mesta. Ďalšia legenda vraví, že mesto bolo jednoducho pomenované po prvom osadníkovi, ktorý sa volal Tór. Domáci však toto mesto s obľubou volajú jednoducho Havn, teda prístav.

Prístav je rozdelený na dve časti polostrovom Tinganes. Ten dostal svoj názov od slovka ting, ktoré označovalo keltský parlament. Ten sídlil práve na tomto mieste, ktoré bolo uprostred zálivu a teda bolo považované za neutrálnu pôdu. Vikingovia sa tu schádzali každé leto a postupom času sa toto mesto stalo hlavným centrom obchodu na ostrove. Tak sa stal polostrov Tinganes základom pre vznik hlavného mesta – Tórshavn.

Faerské ostrovy Torshavn hlavné mesto

Tórshavn sa s postupom rokov premenil na hlavný rybársky prístav a aj napriek absencii letiska je v súčasnosti prosperujúcim mestom. Prosperuje najmä z rybolovu a obchodu s vlnou a percentuálne sa čoraz viac podieľa na ostrovnej populácii. V súčasnosti obyvatelia hlavného mesta tvoria približne tretinu z celkovej populácie ostrovov.

Mesto ako také je však aj centrom zábavy, nákupov a kultúry. Za pohľad určite stojí už spomínaný polostrov Tinganes, na ktorom dodnes stoja drevené domčeky s klasickými turfovými (trávou obrastenými) strechami, z ktorých najstarší má až 500 rokov.