Ostrovy

Ostrov Streymoy
Najväčší a najľudnatejší z Faerských ostrovov, ktorého názov v preklade znamená ostrov prúdov, je Streymoy. Práve tu je situované aj hlavné mesto Faerských ostrovov – Tórshavn. Ostrov svojou populáciou okolo 23 tisíc obyvateľov tvorí viac ako tretinu celkovej populácie Faerských ostrovov.

Ostrov je dlhý 49 a široký asi 10 kilometrov. Leží západne od ostrova Eysturoy, ktorý je druhým najväčším ostrovom tohto súostrovia a na východ od ostrova Vágar. Oblý tvar ostrova narušujú len dva fjordy na juhovýchode ostrova a to Kollafjordur a Kaldbaksfjordur.

Ostrov je hornatý a to najmä na severozápade, kde útesy dosahujú výšku až 500 metrov. Táto oblasť je známa ako Vestmannabjorgini, teda Vestmannove útesy. Ako ostatné ostrovy tohto súostrovia, je aj Streymoy celý zelený, obrastený iba trávou. Stromy rastú len v obciach, kde boli umelo vysadené a musia byť oplotené kvôli ovciam.

Grandeur Faerske ostrovy

Faerčania majú výborný vzťah k vode a vodným športom. Veľký výber neoprNajväčší výber vodáckych potrieb, pádla, nafukovacie lode, kajaky, neoprénové oblečenie, nájdete v e-shope Vodáci.sk . Nakupujte tam, kde majú všetko na jednom mieste.

Ostrov Eysturoy

Eysturoy je druhý najväčší aj najľudnatejší z Faerských ostrovov a so susediacim, najväčším, je spojený mostom. Ostrov ako taký je veľmi robustný a nachádza sa tu niečo okolo 60 samostatných horských vrcholov, vrátane toho najvyššieho na súostroví Slættaratindur (882 m). Tento najvyšší vrchol leží medzi dvoma dedinami Eidi a Gjógv, ktoré sú zaujímavé svojim prírodným prístavom v kamennom útese.

Varmakelda of Fuglafjordur dokazujú sopečný pôvod ostrovov. Ide totižto o termálne pramene.

Ostrov Vágar

Veľkosťou tretí v poradí Faerských ostrovov. Hoci je svojou rozlohou tretí, žije na ňom len niečo okolo troch tisíc obyvateľov. Ale pozor, existuje totižto mesto Vágur, ktorého názov si turisti veľmi často pletú s názvom tohto ostrova a domáci sú na to citliví.

Práve tu, necelé dva kilometre od mesta Sorvágur, sa nachádza jediné letisko na Faerských ostrovoch. Letisko bolo vybudované ešte počas druhej svetovej vojny Britmi a toto miesto zvolili preto, že nebolo viditeľné z okolitých vôd. Prvé lietadlo tu pristálo na jeseň roku 1942.

Na západ od tohto ostrova leží ostrov Mykines známy pre množstvo morských vtákov, ktoré tu hniezdia.

faerske ostrovy more

Ostrov Suduroy

Štvrtý najväčší a najjužnejší. To sú prívlastky patriace tomuto ostrovu s rozlohou 163,7 km2 a približne 5 000 obyvateľmi. Dostanete sa sem trajektom z hlavného mesta, Tórshavnu, a počas cesty máte možnosť vidieť deväť z osemnástich ostrovov tohto súostrovia.

V roku 1892 tu bol založený najstarší faerský a zároveň deviaty najstarší dánsky futbalový klub Tvoroyrar Bóltfelag.

Ostrov Lítla Dímun

Najmenší z 18-tich Faerských ostrovov má rozlohu len 0,82 km2 a je ako jediný neobývaný. Nachádza sa 11km západne od ostrova Suduroy, z ktorého ho môžete aj vidieť. Ostrov má len jeden vrch, Rávan (414 m), ktorý ho vlastne celý tvorí. Ostrov obývajú len morské vtáky a ovce.